Občanský průkaz

Pod režisérskou taktovkou Ondřeje Trojna vznikl v roce 2010 film Občanský průkaz. Jde o hořkou komedii, které starším generacím připomíná dobře známou buzeraci ze strany komunistického zřízení. Mladším ukazuje jak těžký byl život před sametovou revolucí. Film se inspiroval knižní předlohou. Ve filmu sdílíme životní osudy čtveřice hlavních hrdinů od okamžiku, kdy v patnácti dostali občanský průkaz. Film je zasazen do 70. let minulého století. Promenádovat se v té době po venku bez občanského průkazu, znamenalo skoro jistý problém s orgány. Chlapci samozřejmě mají svoji hlavu a staví se čelem proti všemu kolem.

Doma mají problémy s rodiči nebo spíše rodiče mají problémy s nimi. Chlapci postupně dospívají, řeší jak se vyhnout povinné vojenské službě a dalším věcem, které jim ztěžují život. Ve filmu se setkáte s komickými scénami, kdy si poklepete na čelo a pomyslíte si, jak takto mohli lidi žít. Na druhé straně uvidíte tragické situace z nichž není cesty ven a změní hrdinům celý život.

Film zkrátka popisuje dospívání mladých mužů, hledajících své místo ve světě, hledajících svoji vlastní identitu a ideály. V tom všem jim tehdejší režim rozhodně nevyšel vstříc.